טיפול קבוצתי לילדים

חדש! קבוצה לטיפול בקשיים רגשיים וחברתיים בשוהם, בהנחיית ד"ר תמר נאמן, פסיכולוגית קלינית.

הקבוצה מיועדת לילדים וילדות בכיתות ה'-ו', המתמודדים עם קשיים רגשיים וחברתיים – ילדים מופנמים, ביישניים, שמפחדים לבטא את עצמם, וכן ילדים אימפולסיביים, מוחצנים, שמתקשים בוויסות רגשי ולא תמיד מבינים רמזים חברתיים.

מתי ואיך?

  • הקבוצה תפתח ביום רביעי, 2.1.19.

המפגשים יתקיימו פעם בשבוע למשך שעה וחצי, בימי רביעי 15:00-16:30

עד סוף שנת הלימודים.

  • לקראת ההשתתפות בקבוצה תתקיימנה פגישות אישיות עם הילד/ה והוריו, על מנת לבדוק את ההתאמה לטיפול קבוצתי. 

  • בקבוצה ישתתפו בין 6-9 ילדים.

  • ניפגש בקליניקה שלי בשוהם, ברחוב יסמין 38.

  • 180 שקלים לפגישה עבור כל משתתף/ת. מבוטחי מכבי מקבלים סבסוד, וזכאים לשלם 64 שקלים לפגישה עבור כל משתתף/ת.

 

מה קורה בקבוצה?

מטרת הקבוצה היא לתרום לדימוי העצמי של הילדים ולהעשיר את "ארגז הכלים" של ההתמודדות הרגשית והחברתית שלהם. כך אפשר לשפר את התנהלות החברתית והאישית של הילדים בבית, בבית הספר ועם החברים.

הפגישות של הקבוצה יתנהלו באופן גמיש, כך שכל אחד מהילדים ת יוכל להביע את עצמו באופן חופשי, לשוחח על אירועים ותכנים משמעותיים עבורו, לקבל תמיכה וסיוע מהקבוצה ומהמנחה, וגם לתמוך ולסייע לילדים האחרים בקבוצה. בנוסף, ישולבו גם תכנים מובנים (מה זה?) ותרגול טכניקות של ויסות רגשי. 

איך אדע שטיפול קבוצתי מתאים  לילד שלי?

טיפול קבוצתי יכול לתת מענה נכון לילדים המתמודדים עם קושי חברתי, מכיוון והוא מאפשר התנסות בקבוצה באווירה מוגנת, בה אפשר להעלות את המודעות לאופן בו התנהגותנו משפיעה על אחרים ולהבין טוב יותר את מניעיהם של האחרים. כך למשל, ילדים הרגישים לדחייה נוטים לפרש התנהגויות ניטרליות כמבטאות דחייה כלפיהם, ולהגיב בהתאם, בכך הם עלולים לחזק את מעמדם החברתי כדחויים. בקבוצה, נוכל להתבונן ברגש הדחייה, לבדוק האם באמת הייתה כוונה לדחות או לפגוע, ולחשוב על אפשרויות נוספות להבין את המצב ולהגיב אליו, וגם להתנסות במצבים דומים ולתרגל פרשנויות ותגובות שונות. למעשה, במצבים מסוימים, טיפול קבוצתי עדיף על טיפול אישי, שכן בטיפול קבוצתי ניתן להתבונן באופן ישיר בהתנהגות הילדים, ולא להסתמך על הדיווח שלהם בלבד. בנוסף, לעתים ילדים אלו מרגישים שהם לבד בחוויית הדחייה, וכי אף אחד אחר לא מתמודד עם קשיים דומים, ומגבירים את תחושת הקרבנות ואת המצוקה הרגשית שלהם. בקבוצה הם ילמדו שהם לא לבד, וגם ילמדו שיש להם ערך ויכולת לעזור ולתמוך באחרים. עם זאת, ישנם ילדים בעלי רגישות גבוהה יתר על המידה, שיתקשו להשתלב בקבוצה. בפגישה אישית לפני ההצטרפות לקבוצה, נתרשם ונחשוב ביחד על מידת ההתאמה לטיפול קבוצתי לעומת טיפול אישי, או אופנים נוספים של טיפול (טיפול באמנות, טיפול בעזרת בעלי חיים, וכד').

האם הקשרים שנוצרים בקבוצה ממשיכים מחוץ למפגשי הקבוצה?

זו שאלה שראוי לחשוב עליה במסגרת הקבוצה. מצד אחד, במידה וייווצרו קשרים אישיים מחוץ לשעות הקבוצה הרשמיות, תפחת הבדידות של הילדים  והדימוי העצמי כמי שיש לו מה להציע לאחרים יתחזק. עם זאת, הדבר עלול לפגוע במשתתפים אחרים, וליצור עבורם חוויה נוספת של דחייה ותסכול. לכן, כדי להגן מפני אפשרות זו, עדיף למנוע קשרים אישיים מחוץ לקבוצה, כל עוד הטיפול הקבוצתי נמשך.

כהורה, איך אדע מה מתרחש בקבוצה?

מטרות הטיפול הקבוצתי הן אישיות, עבור כל משתתף. לכן, אני זמינה עבורכם לשאלות ועדכונים, ובמידת הצורך נוכל לקיים פגישות של הדרכת הורים. בנוסף, עדכונים מכם יסייעו לי לעזור לילדכם להתבטא ולהתקדם בקבוצה.

אם החלטת לפנות לטיפול, ניתן ליצור עמי קשר, לשוחח בטלפון ולקבוע פגישת היכרות. בפגישה זו נוכל לבדוק את ההתאמה ההדדית ולהחליט אם זהו הזמן להתחיל טיפול, ואיזה סוג טיפול מתאים לך.

הודעתך נשלחה!

tipul@tamar-neeman.com

054-462-2750

הקליניקה בתל-אביב

א״ד גורדון 17

 

הקליניקה בשוהם

היסמין 38

close-envelope.png
phone-receiver.png